Skip to main content

Follow me

Никогаш не бев способен да седнам и да напишам нешто што на доволно јасен начин ќе ги изнесе работите кои сакам да им ги кажам на најдрагите. Најлесно ми беше да ги погледнам во очи и да им пренесам дел од сигурноста, поддршката и вербата која им ја нудам со еден навидум обичен поглед.
Ќе пробам да го доловам преку стиховите од River на Emeli Sandè она што погоре накратко го опишав.

Верувам дека секој од вас има по некоја личност на која сака да и помогне да успее и да постигне нешто повеќе од материјално задоволство.

Понекогаш остануваме неслушнати токму кога сакаме да помогнеме

See maybe I'm too quiet for ya,
You probably never noticed me,
But if you're too big to follow rivers,
How you ever gonna find the sea.

Пробуваме да бидеме оние кои ќе го направат патувањето кон целта полесно само затоа што туѓата среќа е и наша.

So follow me, I'll be your river river,
I'll do the running for ya, follow me,
I'll be your river river, I'll move the mountains for ya,
Follow me, I'll be your river river,
I'm here to keep you floating, follow me,
I'll be your river river, river river, yea

Даваме сè од себе за да разубавиме нечиј живот, знаејќи дека личноста е доволно вредна и заслужува наша пожртвуваност.

If all you want are answers to your questions,
And you can't seem to find no love for free,
If you're lookin' for the right direction,
Then darling look for me.

И покрај тоа што знаеме дека сами по себе не сме решението и единствениот пат кон крајната дестинација, сепак остануваме да го олесниме товарот кој доаѓа со самото патување.

See, I can't make the loan much lighter,
I just need you to confide in me,
But if you're to proud to follow rivers,
How are you ever gonna find the sea

Секогаш пробуваме да дадеме до знаење дека без разлика на сè, колку и времето да нè раздели, секогаш ќе ги имаме тие неколку посебни личности за кои сме спремни да одиме против цел свет само за да можеме утре да им бидеме потпората која некогаш ја гледале во нас и можеби и недоволно ја искористиле.

Where ever you are standing,
I will be by your side,
Through the good through the bad, I'll never be hard to find,
So where ever you are standing, yea, I will be by your side,
Through the good through the bad, I'll never be hard to find.

На крај, би сакал на момент да размислите дали имате некоја ваква личност во вашиот живот и дали можеби има некој кој за вас би го направил сето она од погоре. Доколку одговарате на барем еден од овие два услови, сметајте се себе за среќна личност и не заборавајте да го цените она што другите се спремни да го направат за вас.
Popular posts from this blog

Предновогдишна еуфорија

Не е еуфорија.

Комбинација од спомени од семејна топлина, од убава атмосфера, насмеани луѓе, симпатично украсени излози на продавници, накитени канделабри, дрвја, паркови, улици. Испреплетено со ладниот воздух, веењето на снег, тркалањето снежни топки за снешко, шарите на прозорите наутро. Чајот, столната ламба, книгата, тивката божиќна компилација од музика пуштена да ја надополнува атмосферата во позадина. Трепелтивата светлина од миризливата свеќа, волнените капа, шал и ракавици. Сеќавањето на многуте честитки кои ги праќавме и добивавме, избирањето на истите по тезгите на плоштад. Китење на елката, отплеткувањето на сијаличките и нивната музика, бирањето на нови лампиони и украси во поранешен Смешко на Максим Горки. Санката на полјаната до зграда, пакетчињата под елка, плишаните новогодишни мечиња. Зимскиот распуст, игрите со снег, мавањето со топки снег по автобуси, лижењето мразулци кои висат од покриви и натстрешници.
И денес, бидејќи многу од ова фали, поради обврските кои ги…

Баба ми

Годинава излезе да е онаа преку 2-3 години коа се кречи дома па коа се ротира мебел па коа се прередува сè што ќе се најде дома, нели за да се освежи атмосферата и целиот ентериер.
И фала богу успеав да ги натерам мајка ми и брат ми да попуштат и да почнеме да фрламе некои стари работи кои зафаќаат место, никако не се користат и само пречат.
Трета недела како сме растурени дома и еве денес почна крајот.
Се намести сè кај што треба да биде, се средивме и ние малку и остана сеа само селектирањето на работите шо ќе си одат и тие шо ќе останат.

Недела. Глупа недела. Ден пред работа. Пред 5 ултра напукани денови со обврски.
И ден кога брат ми излага и останувам сам да разгледам шо ќе лета у канта шо ќе остане дома да потсеќа на минатото.

И седнувам така, кутија по кутија, сè што стоело под спалната да прочепкам, да видам.
Налетувам на една кутија со пликоа. Зелени, жолти, бели, црвени. Секакви пликоа.
Отворам во нив, и напикани по неколку честитки, онака на купче по 5-6 за да не стојат на …

Скопје и ноќниот живот

Не знам дали е до мене (не е!) или до градот наш насушен, ама постов ќе го почнам директно со потенцирање на неговата цел - НОЌНИОТ ЖИВОТ У ГРАДОВ Е СРАЊЕ!

Ако тргнете во петок вечер да излезете, без притоа да немате некаде резервација, шансите да најдете место се нула. Скопје е веројатно првиот град во светот каде се резервираат места на шанк. Од кога по ѓаволите шанкот е нешто што се резервира?! Као, ако е празно, застануваш пиеш и си идеш, ако не е само си идеш и тоа е тоа.

Вториот агол од кој можете да го разгледате нашиот ноќен живот е изборот на локали каде може да отидете. Не знам, 10 нека се преку сила. Години уназад се истите локали само шо на година дена менуваат име и лик, две недели има поразлична музика и концепт на забави и после тоа - сè по старо.

- Беше у тоа новото на плоштад? Многу е добро, се вика 'рендомиме'.
- Не беше тоа 'претходнорендомиме'?
- Па да ама се смени газдата и внатре малку ентериерот и сеа е многу кул место.
* исти фаци, иста музика, …