Skip to main content

Попусти

Такви сме, такви и ќе останеме.
Нептун во Mr.Bricolage пред некое време и денес dm во трговски.
Би сакал да бевме малку поцивилизирани ко народ. Да имавме малце достоинство за да не дозволиме да стапнеме врз туѓа нога само за да земеме нешто прред другите. Да не дозволиме да бидеме баш она што трговците го бараат од народот - споулавена багра на ненаситни суштества кои рушат сè пред себе за да добијат малку повеќе од другите.
Ги сфаќам попустите кои се прават на крај од секоја сезона во бутици, на почеток на школска година за купување школски прибор, на почеток на сезона на одредени овошја и зеленчуци па дури и повремените попусти во автосалоните кога пристигаат новите модели па старите идат со некои пониски цени.
Највеќе па ги разбирам попустите како оние во Непутн и во dm кога сакате за отварањето да привлечете што е можно повеќе луѓе. Ама, given the fact дека живееме во средина во која гомната да се продаваа и да паднеа на пола цена луѓето ќе се затрчаа да земат и од нив, треба да нè натера да се подзамислиме до кој степен сме стигнати.
И јас сакам место да даам 3500 за парфемот да го зеам за 1750, сакам и телевизор нов наместо за 28000 да го зеам за 19000. Сакам и фала богу кола од 24000 евра која сега паднала на 21000 да ми се паркира пред зграда.
Ама не го сакам тоа по цена да треба да се понашам онака како што по сликите и коментарите видов дека се понашале луѓето денес пред dm, или на отварањето на Mr.Bricolage.
Добро бе мајко му, на среде работен ден толку луѓе успеаа да се напикаат во толкацка продавница? Иде ли некој на работа? Има ли некој обврски низ дома, ручек да направи, деца да изгледа? Се обидува ли некој да мрдне од местото на кое се жали дека му е лошо вложувајќи некаков труд? Или ајде, ќе идеме ќе се испогазиме меѓу себе, повеќето шо ќе влезат и тие 50% попуст ќе им се видат малце и одма ќе излезат надевајќи се дека сепак ќе добијат од оние малине парфемчиња ко орифлејм шо ги даваше ко тестери колку да осетат нешто за џабе.
Како па да не изговор дека народот нема пари. Сите со смартфони у раце, сите по кафиња испоседнати 24/7, сите со ново парче облека преку една до две недели, сите на шопинзи наваму - натаму, се фрлаат пари по free-shops за парфеми, патики, тренерки, храна и на крај ќе немаат истите пари тука да ги купат работите шо им требаат па ајдеее ќе се фрлиме на попуст пошо кај нас се нема леб да се јаде.
Лично познавам неколку луѓе кои ќе отидат не од шо ги интересира шо и како има таму, туку поради фактот дека некој ќе земе нешто на попуст, па зошто да не пробаат и они. Као, зошто он да го купи поефитно денес, а јас не - па макар тоа било и по цена децата покасно да си идат од градинка пошо не си стигнал на време да ги земеш.
Сакаме почит од другите, а не гледаме колку примитивно се понашаме.
За нас буквално важат оние вицовине:

  • - Како да натераш евреи да се потепаат? Фрли им паричка.  (не ширам расизам туку користам прилика да изразам став преку претходно прикажани ситуации) 
  • - Како да натераш попови очи да си извадат? - Фрли им дете.


Кај нас шо и да сакаш да направиш доволно е нешто на попуст да ставиш - било тоа потребно или не, добар процент од популацијата ќе излезе и ќе го купи и на крај истото тоа има големи шанси да заврши запоставено и да фаќа прашина во некој дел од домот.
Секако, од утре натаму - сите со кесите од dm на рака закачени. Фрлајте се што е Unique, Cosmo или било која друга специјализирана продавница. Тргнете SPRFLD кеси, запоставете Terranova, New Yorker, Lacoste, Y-London, Bata и било која друга поизвикана марка. Па дури и да си купите нешто од таму префрлајте у кесата од dm и истата не заборавајте да ја користите најмалку 2-3 месеци дур не дојде следен попуст и не идете да купите нешто. Повторете го ова по обновување на кесата. И не заборавајте, најважажно е да имате нешто од dm сега, не гледајте дали ви треба или не.

Одјава до следен попуст и фрлете поглед на ситуацијата од денес.
Popular posts from this blog

Скопје и ноќниот живот

Не знам дали е до мене (не е!) или до градот наш насушен, ама постов ќе го почнам директно со потенцирање на неговата цел - НОЌНИОТ ЖИВОТ У ГРАДОВ Е СРАЊЕ!

Ако тргнете во петок вечер да излезете, без притоа да немате некаде резервација, шансите да најдете место се нула. Скопје е веројатно првиот град во светот каде се резервираат места на шанк. Од кога по ѓаволите шанкот е нешто што се резервира?! Као, ако е празно, застануваш пиеш и си идеш, ако не е само си идеш и тоа е тоа.

Вториот агол од кој можете да го разгледате нашиот ноќен живот е изборот на локали каде може да отидете. Не знам, 10 нека се преку сила. Години уназад се истите локали само шо на година дена менуваат име и лик, две недели има поразлична музика и концепт на забави и после тоа - сè по старо.

- Беше у тоа новото на плоштад? Многу е добро, се вика 'рендомиме'.
- Не беше тоа 'претходнорендомиме'?
- Па да ама се смени газдата и внатре малку ентериерот и сеа е многу кул место.
* исти фаци, иста музика, …

Култура

Доволно е да излезете до маалската продавница, не мора подалеку да отидете, за да забележите шо народ сме и колку многу ни фали за да можеме да кажеме дека сме современо општество.
Одиш накај маркет и пред да влезеш забележуваш дека рандом чоек број 1 не задржува врата на рандом чоек број 2 натоварен со кеси.
Влагаш у маркет, на сред пат застанала госпоЖа со натапирана фризура, бордно кармин, тегет комплетче и збори на телефон за шо ѝ треба дома расчепатена со газот на едниот крај од патот а со количката на другиот. Те гледа дека пробуваш да поминеш, и не, не се трга. Ќе и се измести колкот најверојатно.
Стигаш на каса и ооооп рандом чоек број 3 те потепува за да застане пред тебе пошо нели он има само цигари да земе а и се брза, пошо ти си најслободниот чоек на цел свет и времето секогаш е во твоја корист.
Дополнително на каса, ако не ѝ се погодил денот на касиерката ти го џитка кусурот низ цел маркет па ти иди собирај ги 50те денари што ти ги вратила во форма денарче и две денарчиња…

Баланс меѓу друштво и врска

Имав еден благ излив на напетост вчера вечер кој резултираше со неколку последователни твитови, доста поучни, секојдневни и невидено саркастични. Ќе направам еден мал пост од нив кој се надевам некако ќе допре до луѓето кои се на почеток во нова врска и кои не знаат како треба да си ги избалансираат односите со луѓето.
 Еве ги правилата за другарство и врска:

Правило за другарство и врска број 1: Сè шо ќе напрајш муабет со другарите пренеси му на дечко ти, пошо он треба да ти го испере мозочето
— Објавувачот (@Publishermkd) November 3, 2013

Правило за другарство и врска број 2: Дечкото е секогаш побитен од сите поминати моменти со другарите, така да, screw them
— Објавувачот (@Publishermkd) November 3, 2013

Правило за другарство и врска број 3: Совет од другар не се прифаќа. Он те знае само повеќе од 2 години и не знае шо е добро за тебе
— Објавувачот (@Publishermkd) November 3, 2013

Правило за другарство и врска број 4: Совет од дечко е ултиматум пошо он иако те знае само 3 месеци, т…