Skip to main content

Се чекирав

Е да, ја знаеме сите опцијата на фејсбук која овозможува да се “чекнете“ на било која локација, во било кое време и со било кого.
Ја знаеме и Foursquare мобилната апликација која поврзана со било која социјална мрежа ја има истата функција.
Ги знаеме луѓето кои ја силуваат оваа опција и се чекираат дури и на таван.
Ама ги знаеме (а голем дел и од вас се) луѓето кои постојано се бунат за chek-in-ите на другите и секако, значи ОБАВЕЗНО се фрлаат по неколку досетки од типот: Ту, бев на јадење на кеј и не ја сликнав порцијата за да ја споделам сликата со чек-инот кој исто така заборавив да го направам. Исто ко да не сум јадел сега.

Let me tell you few things.
Facebook како социјална мрежа, ако не се лажам, е направена да функционира на тој начин што ќе овозможи полесна комуникација меѓу луѓето на било кој начин. Истата социјална мрежа нуди опции за споделување статуси, слики, видеа, линкови и по некоја си чудна и за некои необјаснива случајност - локации.
Е сега, од истата таа причина (односно, нудејќи ги сите овие опции), не сфаќам како тоа е толку смешно/чудно/глупаво/безвезно/дебилно/кретенско чекирањето по локации. Не можам да разберам како нешто кое е како понудена опција е глупаво да се користи. Утре ко ќе видите по продавниците купи 1, земи 2 немојте ни случајно да сте го земале тоа второто, ако е понудено како опција. Срамота е. Тоа е ко на Фејс или на 4sq да искористиш опција за чек-ин.
И да, ако вас не ве интересира каде е некој наш заеднички пријател, каде се движи и кои локали ги преферира, јас би сакал да знам утре кога ќе одам на кафе со тој пријател каде ќе му биде најпријатно на нему а воедно и на мене на тој начин што од неговите чекирани места ко ќе го викнам на кафе ќе го одберам она кое ни било заедничко.
Е, истово применете го на дечкото/девојката што ви се допаѓа ко ќе соберете храброст да го/ја викнете на the first date. Мислите дека е сосема небитно, ама локацијата и те како е значајна.
Како додаток на ова, сфатете дека чек-инот функионира на некој начин како препорака за места кои би можеле да ги посетите а тоа пред вас го направил некој од вашите пријатели. Пре би да седнам во кафичот каде се чекирала бившата и турила слика од некој предобро аранжиран коктел одошто во кафич за кој само сум слушнал дека некој некогаш бил.

И не, поените на 4sq не се од витална значајност за разлика од нашите чек-ини кои се и те како важни за вашата хејтерска кариера која не иде подалеку од виртуелниов свет.

Отидов да се чекирам под кревет.


Popular posts from this blog

Предновогдишна еуфорија

Не е еуфорија.

Комбинација од спомени од семејна топлина, од убава атмосфера, насмеани луѓе, симпатично украсени излози на продавници, накитени канделабри, дрвја, паркови, улици. Испреплетено со ладниот воздух, веењето на снег, тркалањето снежни топки за снешко, шарите на прозорите наутро. Чајот, столната ламба, книгата, тивката божиќна компилација од музика пуштена да ја надополнува атмосферата во позадина. Трепелтивата светлина од миризливата свеќа, волнените капа, шал и ракавици. Сеќавањето на многуте честитки кои ги праќавме и добивавме, избирањето на истите по тезгите на плоштад. Китење на елката, отплеткувањето на сијаличките и нивната музика, бирањето на нови лампиони и украси во поранешен Смешко на Максим Горки. Санката на полјаната до зграда, пакетчињата под елка, плишаните новогодишни мечиња. Зимскиот распуст, игрите со снег, мавањето со топки снег по автобуси, лижењето мразулци кои висат од покриви и натстрешници.
И денес, бидејќи многу од ова фали, поради обврските кои ги…

Култура

Доволно е да излезете до маалската продавница, не мора подалеку да отидете, за да забележите шо народ сме и колку многу ни фали за да можеме да кажеме дека сме современо општество.
Одиш накај маркет и пред да влезеш забележуваш дека рандом чоек број 1 не задржува врата на рандом чоек број 2 натоварен со кеси.
Влагаш у маркет, на сред пат застанала госпоЖа со натапирана фризура, бордно кармин, тегет комплетче и збори на телефон за шо ѝ треба дома расчепатена со газот на едниот крај од патот а со количката на другиот. Те гледа дека пробуваш да поминеш, и не, не се трга. Ќе и се измести колкот најверојатно.
Стигаш на каса и ооооп рандом чоек број 3 те потепува за да застане пред тебе пошо нели он има само цигари да земе а и се брза, пошо ти си најслободниот чоек на цел свет и времето секогаш е во твоја корист.
Дополнително на каса, ако не ѝ се погодил денот на касиерката ти го џитка кусурот низ цел маркет па ти иди собирај ги 50те денари што ти ги вратила во форма денарче и две денарчиња…

Скопје и ноќниот живот

Не знам дали е до мене (не е!) или до градот наш насушен, ама постов ќе го почнам директно со потенцирање на неговата цел - НОЌНИОТ ЖИВОТ У ГРАДОВ Е СРАЊЕ!

Ако тргнете во петок вечер да излезете, без притоа да немате некаде резервација, шансите да најдете место се нула. Скопје е веројатно првиот град во светот каде се резервираат места на шанк. Од кога по ѓаволите шанкот е нешто што се резервира?! Као, ако е празно, застануваш пиеш и си идеш, ако не е само си идеш и тоа е тоа.

Вториот агол од кој можете да го разгледате нашиот ноќен живот е изборот на локали каде може да отидете. Не знам, 10 нека се преку сила. Години уназад се истите локали само шо на година дена менуваат име и лик, две недели има поразлична музика и концепт на забави и после тоа - сè по старо.

- Беше у тоа новото на плоштад? Многу е добро, се вика 'рендомиме'.
- Не беше тоа 'претходнорендомиме'?
- Па да ама се смени газдата и внатре малку ентериерот и сеа е многу кул место.
* исти фаци, иста музика, …