Skip to main content

Кога бев мал

Не беше одамна, ама беше пред добри 10-11 години кога бев не многу мал но не и многу голем за да можам едноставно да уживам во детските моменти. Бев како и сите деца на таа возраст, рацете до лакти во земја и кал, нозете со кратери од паѓање по асфалт, блузата испрљана пошо само шо сум ја облекол на жмурка сум се криел под кола...
Е баш тој период, кога уживав во безгрижноста која со текот на времето како растеме полека но сигурно и мноооогу брзо се губи, беше период и кога почнував да слушам музика ама онака со намера да ја слушам, као ја чекам песната на радио, ја чекам на телевизија на некоја од емисиите... Доаѓаше период кога играта надвор на улица ми беше интересна ама ми стануваа интересни работи кои понекогаш бараа да си скратам од времето поминато во паѓање по тротоари и изведување секакви лудории надвор.
Токму за тоа сакам да биде постов, за периодот кога бев мал и кога вниманието почнав да го насочувам малку кон музиката.
Ќе речат некои сум слушал глупа музика пошо не е оној типичен рок со кој повеќето може растеле, не се оние типични бендови кои денес со по 50 години кариера тераат луѓе на свршавање, ама воопшто не ми е гајле за тоа.
Јас бев дете во период кој за мене беше преубав и во кој период се слушаше музиката која токму овде и ќе ја посочам.
Се надевам ќе уживате во можеби подолгата листа на песни кои ме потсеќаат на времето кога најголем проблем ми беше тоа што не сум успеал да ги спасам другарчињата дур сме играле жмурка.

Па, да почнеме...


Ако сте сè уште тука, и ги разгледавте песните кои моментално ми текнуваат (а сигурно има и многу други) дека ми го разубавувале детството, тогаш сум сигурен дека секоја една од овие ве потсетила вас на некоја песна која ви била хит во времето кога сте уживале во слободата на животот. 
Слободно додадете наслов на песна во коментар за кој мислите дека треба да ја дополни листава.
За крај,
Popular posts from this blog

Предновогдишна еуфорија

Не е еуфорија.

Комбинација од спомени од семејна топлина, од убава атмосфера, насмеани луѓе, симпатично украсени излози на продавници, накитени канделабри, дрвја, паркови, улици. Испреплетено со ладниот воздух, веењето на снег, тркалањето снежни топки за снешко, шарите на прозорите наутро. Чајот, столната ламба, книгата, тивката божиќна компилација од музика пуштена да ја надополнува атмосферата во позадина. Трепелтивата светлина од миризливата свеќа, волнените капа, шал и ракавици. Сеќавањето на многуте честитки кои ги праќавме и добивавме, избирањето на истите по тезгите на плоштад. Китење на елката, отплеткувањето на сијаличките и нивната музика, бирањето на нови лампиони и украси во поранешен Смешко на Максим Горки. Санката на полјаната до зграда, пакетчињата под елка, плишаните новогодишни мечиња. Зимскиот распуст, игрите со снег, мавањето со топки снег по автобуси, лижењето мразулци кои висат од покриви и натстрешници.
И денес, бидејќи многу од ова фали, поради обврските кои ги…

Култура

Доволно е да излезете до маалската продавница, не мора подалеку да отидете, за да забележите шо народ сме и колку многу ни фали за да можеме да кажеме дека сме современо општество.
Одиш накај маркет и пред да влезеш забележуваш дека рандом чоек број 1 не задржува врата на рандом чоек број 2 натоварен со кеси.
Влагаш у маркет, на сред пат застанала госпоЖа со натапирана фризура, бордно кармин, тегет комплетче и збори на телефон за шо ѝ треба дома расчепатена со газот на едниот крај од патот а со количката на другиот. Те гледа дека пробуваш да поминеш, и не, не се трга. Ќе и се измести колкот најверојатно.
Стигаш на каса и ооооп рандом чоек број 3 те потепува за да застане пред тебе пошо нели он има само цигари да земе а и се брза, пошо ти си најслободниот чоек на цел свет и времето секогаш е во твоја корист.
Дополнително на каса, ако не ѝ се погодил денот на касиерката ти го џитка кусурот низ цел маркет па ти иди собирај ги 50те денари што ти ги вратила во форма денарче и две денарчиња…

Скопје и ноќниот живот

Не знам дали е до мене (не е!) или до градот наш насушен, ама постов ќе го почнам директно со потенцирање на неговата цел - НОЌНИОТ ЖИВОТ У ГРАДОВ Е СРАЊЕ!

Ако тргнете во петок вечер да излезете, без притоа да немате некаде резервација, шансите да најдете место се нула. Скопје е веројатно првиот град во светот каде се резервираат места на шанк. Од кога по ѓаволите шанкот е нешто што се резервира?! Као, ако е празно, застануваш пиеш и си идеш, ако не е само си идеш и тоа е тоа.

Вториот агол од кој можете да го разгледате нашиот ноќен живот е изборот на локали каде може да отидете. Не знам, 10 нека се преку сила. Години уназад се истите локали само шо на година дена менуваат име и лик, две недели има поразлична музика и концепт на забави и после тоа - сè по старо.

- Беше у тоа новото на плоштад? Многу е добро, се вика 'рендомиме'.
- Не беше тоа 'претходнорендомиме'?
- Па да ама се смени газдата и внатре малку ентериерот и сеа е многу кул место.
* исти фаци, иста музика, …