Skip to main content

Третосменска исповед

Седнувам на тераса, да ме подува малце ветер на времево. Убаво денес, освежи дождот. Кратко, ама вредеше. Ко ја и ти на пример.
И така седам, глеам нагоре барам ѕвезди. Викаат ако ги глеаш, смируваат, пошо ти даваат до знаење дека таму некаде има огромна ширина во која можеш слободно да се изгубиш и да не мислиш на ништо.
И нема ниту една. Облациве натежнале, скриле сè шо може да дае било каква слобода. Задува пак ветер, малку посилно овој пат. И пак ете надеж дека горе дува посилно па дека се тргнале облаците. Кревам пак глава, пак темно сивило. Единствена светлина доаѓа од мониторов која многу јасно им дава до знаење на комарциве каде точно сум лоциран.
И иде некоја рандом чил музика у позадина. Ме тера да се опуштам иако сериозно тешко и’ иде тоа. Ама се мачи, се труди, не се откажува. Исто како јас од нас двајца. Разликата е шо музикава не знае дека ко ќе снема батерија, се губи и она. Од друга страна јас сум потполно свесен дека крајот иде ама нели, пак глаата у ѕид пошо иначе нема да е интересно.
И дур ме јадат крвопијциве, дур пробувам да мислам шо помалце на тебе, дур музикава се напиња да ми обезбеди прибежиште фрлам уште еден поглед нагоре и конечно гледам неколку ѕвезди и расчистено небо.
И ми се губат мислите а со тоа и ние и замислата за нас двајца. Кога тргнав поглед и се вратив на компјутеров сè што беше останато беа убавите спомени од она што го поминавме. Исто ко слабата свежина шо ја остај денешниов дожд.
Кратка, ама вредна. Исто како јас и ти.
Фала

Popular posts from this blog

Скопје и ноќниот живот

Не знам дали е до мене (не е!) или до градот наш насушен, ама постов ќе го почнам директно со потенцирање на неговата цел - НОЌНИОТ ЖИВОТ У ГРАДОВ Е СРАЊЕ!

Ако тргнете во петок вечер да излезете, без притоа да немате некаде резервација, шансите да најдете место се нула. Скопје е веројатно првиот град во светот каде се резервираат места на шанк. Од кога по ѓаволите шанкот е нешто што се резервира?! Као, ако е празно, застануваш пиеш и си идеш, ако не е само си идеш и тоа е тоа.

Вториот агол од кој можете да го разгледате нашиот ноќен живот е изборот на локали каде може да отидете. Не знам, 10 нека се преку сила. Години уназад се истите локали само шо на година дена менуваат име и лик, две недели има поразлична музика и концепт на забави и после тоа - сè по старо.

- Беше у тоа новото на плоштад? Многу е добро, се вика 'рендомиме'.
- Не беше тоа 'претходнорендомиме'?
- Па да ама се смени газдата и внатре малку ентериерот и сеа е многу кул место.
* исти фаци, иста музика, …

Култура

Доволно е да излезете до маалската продавница, не мора подалеку да отидете, за да забележите шо народ сме и колку многу ни фали за да можеме да кажеме дека сме современо општество.
Одиш накај маркет и пред да влезеш забележуваш дека рандом чоек број 1 не задржува врата на рандом чоек број 2 натоварен со кеси.
Влагаш у маркет, на сред пат застанала госпоЖа со натапирана фризура, бордно кармин, тегет комплетче и збори на телефон за шо ѝ треба дома расчепатена со газот на едниот крај од патот а со количката на другиот. Те гледа дека пробуваш да поминеш, и не, не се трга. Ќе и се измести колкот најверојатно.
Стигаш на каса и ооооп рандом чоек број 3 те потепува за да застане пред тебе пошо нели он има само цигари да земе а и се брза, пошо ти си најслободниот чоек на цел свет и времето секогаш е во твоја корист.
Дополнително на каса, ако не ѝ се погодил денот на касиерката ти го џитка кусурот низ цел маркет па ти иди собирај ги 50те денари што ти ги вратила во форма денарче и две денарчиња…

Баланс меѓу друштво и врска

Имав еден благ излив на напетост вчера вечер кој резултираше со неколку последователни твитови, доста поучни, секојдневни и невидено саркастични. Ќе направам еден мал пост од нив кој се надевам некако ќе допре до луѓето кои се на почеток во нова врска и кои не знаат како треба да си ги избалансираат односите со луѓето.
 Еве ги правилата за другарство и врска:

Правило за другарство и врска број 1: Сè шо ќе напрајш муабет со другарите пренеси му на дечко ти, пошо он треба да ти го испере мозочето
— Објавувачот (@Publishermkd) November 3, 2013

Правило за другарство и врска број 2: Дечкото е секогаш побитен од сите поминати моменти со другарите, така да, screw them
— Објавувачот (@Publishermkd) November 3, 2013

Правило за другарство и врска број 3: Совет од другар не се прифаќа. Он те знае само повеќе од 2 години и не знае шо е добро за тебе
— Објавувачот (@Publishermkd) November 3, 2013

Правило за другарство и врска број 4: Совет од дечко е ултиматум пошо он иако те знае само 3 месеци, т…