Skip to main content

#твитеркалендар 2014

Се изначитав сè и сешто за овогодинешниот твитер календар. Може да пратев каква е ситуацијата лани ќе го видев истово како и оваа година, но ќе пишувам само за актуелниов календар.
Почна од обична идеја, за продолжување на минатогодишната акција и проширување кон една малку поинаква област.
Јас бев еден од оние кои се пријавија и се сметав себе за човек со огромна храброст. Бевме на состанок на кој се поставија основните идеи, се презентираше малку подетално замислата и се правеа некои почетни планови со секој од пријавените за тоа како би изгледал крајниот продукт. И да, до некаде сте во право дека соблекување во 21 век не е револуција, но тоа е доколку гледате во светски рамки. Ама ако ја земете површинава од 25.713 километри квадратни, додадете Македонци, Албанци, Турци, Роми, Босанци, Срби и останати присутни етнички групи, па ова го засолите со нивните сфаќања кои се соодветни за 20ти век, ќе добиете една средина каде покажувањето на голо тело сè уште е табу тема и нешто што шокира и запрепастува.
Да се вратам на почетната поента.
Кога разговарав дома со моите за календаров и им кажав што сè подразбира учеството во акцијата, строго се противеа, ми изнакажаа милион работи кои се последица на нивните сфаќања и јас откако го земав предвид и нивното мислење сфатив дека всушност и ја немам баш таа храброст да се соблечам гол пред пошироката јавност во државава, каде сечиј чекор е проследен со рекла - казала муабети. И мене не ми е срам да признаам дека немав доволно храброст, не ми е срам да кажам дека за ова не одлучив да одам против мислењето на домашните. Ама не се ни дрзнувам да ги нападнам оние на кои ова не им било никаков проблем.
Од овој аспект можам само да потврдам дека за сликањево е сериозно потребна голема решителност и храброст. Нека биде тоа и потреба од себепромоција со која поединци мислат дека така би станале попознати, поценети или поприфатени. Нека биде тоа и последица од желбата да се направи општеството послободоумно во аспект на уметноста, голотијата и прифаќањето на она што се крие под парчињата облека. Едноставно, добра идеја, со реализација која тешко поминува, пошо нели, Македонија.
Ете може и мене не ми се допаѓа во целост како излезе крајниот продукт. Може не сакам курови и цицки да се промовираат за да се подигне свеста кај граѓаните. Може сметам дека е превулгарно особено затоа што денес секој човек има пристап до интернет, дури и мали деца кои не се баш запознаени со анатомијата на човекот и кој дел за што точно се користи (#хехе).
Ама па од друга страна, сексуалното самозадоволување нема да ви биде толку интересно ако треба да замислите наместо да пуштите порнич и да глеате курови, цицки и пички во акција. Така да, и не треба баш светци да се правиме сега околу целата nudity атмосфера на календарот.
Секогаш имало и ќе има поделени мислења. Секогаш ќе се најдат ЗА и ПРОТИВ ставови. Вкусот е индивидуална работа. Но ниски и навредливи коментари, омаловажувања, посочувања со прст и исмејувања, не ве прават чекор понапред. Исто како што не се чекор понапред ни луѓево со идејата и реализацијата. Пошо читам дека ги нарекувате 'самонаречени авангардисти, интелектуалци и елитисти'.
Едноставно, прашање на интереси е. Вие повеќе се интересирате за на Станија цицките, сликаниве за со своето голо тело да дадат придонес во подигање на сексуалната свест на граѓаните. А нè има и такви кои на ова ќе кажеме 'Јас не би, но браво за вас', пошо на крај они се тие кои се соблечени а не јас или вие.

До наредниот #твитеркалендар, одјава од темава.
@Publishermkd

Popular posts from this blog

Скопје и ноќниот живот

Не знам дали е до мене (не е!) или до градот наш насушен, ама постов ќе го почнам директно со потенцирање на неговата цел - НОЌНИОТ ЖИВОТ У ГРАДОВ Е СРАЊЕ!

Ако тргнете во петок вечер да излезете, без притоа да немате некаде резервација, шансите да најдете место се нула. Скопје е веројатно првиот град во светот каде се резервираат места на шанк. Од кога по ѓаволите шанкот е нешто што се резервира?! Као, ако е празно, застануваш пиеш и си идеш, ако не е само си идеш и тоа е тоа.

Вториот агол од кој можете да го разгледате нашиот ноќен живот е изборот на локали каде може да отидете. Не знам, 10 нека се преку сила. Години уназад се истите локали само шо на година дена менуваат име и лик, две недели има поразлична музика и концепт на забави и после тоа - сè по старо.

- Беше у тоа новото на плоштад? Многу е добро, се вика 'рендомиме'.
- Не беше тоа 'претходнорендомиме'?
- Па да ама се смени газдата и внатре малку ентериерот и сеа е многу кул место.
* исти фаци, иста музика, …

Култура

Доволно е да излезете до маалската продавница, не мора подалеку да отидете, за да забележите шо народ сме и колку многу ни фали за да можеме да кажеме дека сме современо општество.
Одиш накај маркет и пред да влезеш забележуваш дека рандом чоек број 1 не задржува врата на рандом чоек број 2 натоварен со кеси.
Влагаш у маркет, на сред пат застанала госпоЖа со натапирана фризура, бордно кармин, тегет комплетче и збори на телефон за шо ѝ треба дома расчепатена со газот на едниот крај од патот а со количката на другиот. Те гледа дека пробуваш да поминеш, и не, не се трга. Ќе и се измести колкот најверојатно.
Стигаш на каса и ооооп рандом чоек број 3 те потепува за да застане пред тебе пошо нели он има само цигари да земе а и се брза, пошо ти си најслободниот чоек на цел свет и времето секогаш е во твоја корист.
Дополнително на каса, ако не ѝ се погодил денот на касиерката ти го џитка кусурот низ цел маркет па ти иди собирај ги 50те денари што ти ги вратила во форма денарче и две денарчиња…

Баланс меѓу друштво и врска

Имав еден благ излив на напетост вчера вечер кој резултираше со неколку последователни твитови, доста поучни, секојдневни и невидено саркастични. Ќе направам еден мал пост од нив кој се надевам некако ќе допре до луѓето кои се на почеток во нова врска и кои не знаат како треба да си ги избалансираат односите со луѓето.
 Еве ги правилата за другарство и врска:

Правило за другарство и врска број 1: Сè шо ќе напрајш муабет со другарите пренеси му на дечко ти, пошо он треба да ти го испере мозочето
— Објавувачот (@Publishermkd) November 3, 2013

Правило за другарство и врска број 2: Дечкото е секогаш побитен од сите поминати моменти со другарите, така да, screw them
— Објавувачот (@Publishermkd) November 3, 2013

Правило за другарство и врска број 3: Совет од другар не се прифаќа. Он те знае само повеќе од 2 години и не знае шо е добро за тебе
— Објавувачот (@Publishermkd) November 3, 2013

Правило за другарство и врска број 4: Совет од дечко е ултиматум пошо он иако те знае само 3 месеци, т…