Skip to main content

Стоп. Каде понатаму?

Едни жени хејтаат други пошо не биле доволно женствени, излагале со патики, оделе без шминка, се носеле секаде покежуал. Другиве па хејтаат штикла, шминка, префинет вкус на облекување. Една група фура филм дека да си курва и кучка е фенси и кул - друга, светици за во манастир.
Едни мажи хејтаат други кои не гледаат спорт. Не биле мажи тоа, жени биле заробени у машко тело. Други ги хејтаат овие првите шо од спорт подалеку не виделе.
Има и такви шо на жена гледаат само како на појава во која можеш да си го пикнеш курот. Од жените па има такви шо мажот го замислуваат како потчинето суштество кое е вечно зависно од нивниот пол.
Твитерџии хејтаат други твитерџии пошо твитале досетки место да оправаат држава. Вториве се напињаат шо некој се замара со нив и си тераат свој филм дека твитер е место за заебанција.
Сите генерално мразат чекирање на фејсбук и ставање цели албуми од едно искачање. А сите порано имале по 11 алубми од еден викенд само сега им се со опција Only Me за да можат да ја тролаат широката маса.
Турбофолк е лош стил на музика. Само алтернатив вреди и нешо рокче а у. Комерцијала е срање. Сите се у фазон за вкус не се дискутира а те вреѓаат бре очи ти вадат со вруќо лажиче ако немате исто мислење.


Каде отидовме бе? Зборуваме за слободата на избор, говор, мисла а ги осудуваме сите кои не влегуваат во нашата замисла за човек.
Не се они криви за тоа, не се они аномалија. Нас свеста ни е ограничена. А ограничена свест се едначи со големо его и самопрогласување за дел од непостоечката супериорна раса.

Popular posts from this blog

Предновогдишна еуфорија

Не е еуфорија.

Комбинација од спомени од семејна топлина, од убава атмосфера, насмеани луѓе, симпатично украсени излози на продавници, накитени канделабри, дрвја, паркови, улици. Испреплетено со ладниот воздух, веењето на снег, тркалањето снежни топки за снешко, шарите на прозорите наутро. Чајот, столната ламба, книгата, тивката божиќна компилација од музика пуштена да ја надополнува атмосферата во позадина. Трепелтивата светлина од миризливата свеќа, волнените капа, шал и ракавици. Сеќавањето на многуте честитки кои ги праќавме и добивавме, избирањето на истите по тезгите на плоштад. Китење на елката, отплеткувањето на сијаличките и нивната музика, бирањето на нови лампиони и украси во поранешен Смешко на Максим Горки. Санката на полјаната до зграда, пакетчињата под елка, плишаните новогодишни мечиња. Зимскиот распуст, игрите со снег, мавањето со топки снег по автобуси, лижењето мразулци кои висат од покриви и натстрешници.
И денес, бидејќи многу од ова фали, поради обврските кои ги…

Култура

Доволно е да излезете до маалската продавница, не мора подалеку да отидете, за да забележите шо народ сме и колку многу ни фали за да можеме да кажеме дека сме современо општество.
Одиш накај маркет и пред да влезеш забележуваш дека рандом чоек број 1 не задржува врата на рандом чоек број 2 натоварен со кеси.
Влагаш у маркет, на сред пат застанала госпоЖа со натапирана фризура, бордно кармин, тегет комплетче и збори на телефон за шо ѝ треба дома расчепатена со газот на едниот крај од патот а со количката на другиот. Те гледа дека пробуваш да поминеш, и не, не се трга. Ќе и се измести колкот најверојатно.
Стигаш на каса и ооооп рандом чоек број 3 те потепува за да застане пред тебе пошо нели он има само цигари да земе а и се брза, пошо ти си најслободниот чоек на цел свет и времето секогаш е во твоја корист.
Дополнително на каса, ако не ѝ се погодил денот на касиерката ти го џитка кусурот низ цел маркет па ти иди собирај ги 50те денари што ти ги вратила во форма денарче и две денарчиња…

Скопје и ноќниот живот

Не знам дали е до мене (не е!) или до градот наш насушен, ама постов ќе го почнам директно со потенцирање на неговата цел - НОЌНИОТ ЖИВОТ У ГРАДОВ Е СРАЊЕ!

Ако тргнете во петок вечер да излезете, без притоа да немате некаде резервација, шансите да најдете место се нула. Скопје е веројатно првиот град во светот каде се резервираат места на шанк. Од кога по ѓаволите шанкот е нешто што се резервира?! Као, ако е празно, застануваш пиеш и си идеш, ако не е само си идеш и тоа е тоа.

Вториот агол од кој можете да го разгледате нашиот ноќен живот е изборот на локали каде може да отидете. Не знам, 10 нека се преку сила. Години уназад се истите локали само шо на година дена менуваат име и лик, две недели има поразлична музика и концепт на забави и после тоа - сè по старо.

- Беше у тоа новото на плоштад? Многу е добро, се вика 'рендомиме'.
- Не беше тоа 'претходнорендомиме'?
- Па да ама се смени газдата и внатре малку ентериерот и сеа е многу кул место.
* исти фаци, иста музика, …